close
تبلیغات در اینترنت
اثرات نرم کننده،ژل و تافت بر موها
loading...

آموزشگاه آرایش مردانه پویامنش

نرم‌كننده   حالت‌دهنده يا كانديشنر از موادي تشكيل شده كه در ساختار مولكولي آن بار مثبت وجود دارد. خنثي شدن بار الكتريكي مو توسط حالت‌دهنده باعث مسطح شدن پولك‌هاي مو و صاف شدن آن‌ها و در نتيجه حالت‌پذيري، درخشش و سهولت شانه زدن در حالت خشك و مرطوب مي‌شود.   هر چه جنس مو خشك‌تر باشد، نياز بيشتري به حالت‌دهنده دارد. طوري كه براي موهاي خيلي خشك و آسيب‌ديده، از حالت‌دهنده‌هايي با نفوذ ‌عمقي ‌استفاده مي‌شود.   به طور كلي، حالت‌دهنده‌ها دو دسته هستند:   دسته اول آن‌هايي‌ هستند كه بعد…

فروشگاه اينترنتي پويامنش
استاد پویامنش بازدید : 109 پنجشنبه 11 آبان 1391 زمان : 18:32 نظرات ()

نرم‌كننده

 

حالت‌دهنده يا كانديشنر از موادي تشكيل شده كه در ساختار مولكولي آن بار مثبت وجود دارد. خنثي شدن بار الكتريكي مو توسط حالت‌دهنده باعث مسطح شدن پولك‌هاي مو و صاف شدن آن‌ها و در نتيجه حالت‌پذيري، درخشش و سهولت شانه زدن در حالت خشك و مرطوب مي‌شود.

 

هر چه جنس مو خشك‌تر باشد، نياز بيشتري به حالت‌دهنده دارد. طوري كه براي موهاي خيلي خشك و آسيب‌ديده، از حالت‌دهنده‌هايي با نفوذ ‌عمقي ‌استفاده مي‌شود.

 

به طور كلي، حالت‌دهنده‌ها دو دسته هستند:

 

دسته اول آن‌هايي‌ هستند كه بعد از شامپو زدن استفاده مي‌شوند و قبل از خشك كردن نياز به آبكشي دارند، بنابراين مقدار كمي از آن روي مو باقي مي‌ماند.

 

دسته دوم از حالت‌دهنده‌ها، نياز به آبكشي ندارند، بنابراين تا دفعه بعد كه شامپو زدن انجام مي‌شود، به طور كامل روي موها باقي مي‌مانند.

 

بر خلاف آبكشي شامپو كه هر چه بيشتر باشد بهتر است، براي آب‌كشي حالت‌دهنده زياد افراط نكنيد. چون همان‌طور كه گفته شد، بايد مقداري از حالت‌دهنده روي سطح موي شما باقي بماند.براي اين منظور، حالت‌دهنده را زماني استفاده كنيد كه قصد داريد از حمام خارج شويد.

 

نكته ديگري كه بايد تأكيد کنم، اين است كه تنها مقدار كمي از حالت‌دهنده بايد روي موي شما باقي بماند، در حدي كه هنوز احساس كنيد سطح مو ليز است، زيرا باقي گذاشتن مقدار زيادي از حالت‌دهنده، نه تنها باعث نرمي ‌و حالت‌پذيري بيشتر مو نمي‌شود، بلكه باعث احساس سنگيني و كدورت مو شده و آن را بد حالت مي‌كند. البته روي موهاي زبر و ضخيم، ناچاريد مقدار بيشتري از حالت‌دهنده به جا بگذاريد تا اثر كند.

 

 

حالت‌دهنده

 

شكل دادن به مو تاريخچه‌اي بسيار طولاني به قدمت دوران باستان دارد. در آن دوران، از استوانه‌هاي فلزي، روغن‌ها و مواد معطر براي اين كار استفاده مي‌شد، اما الان فرآورده‌هاي گوناگوني توليد شده كه بخشي از درآمد ما صرف خريداري آن‌ها‌ ‌مي‌شود.

 

شما با اين فرآورده‌ها چقدر آشنايي داريد؟ ژل، اسپري، موس، فوم، كرم، واكس و ... و اين كه هر كدام چه فايده و ضررهايي دارد.

 

موادحالت‌دهنده ي مو، همگي از نظر شيميايي، پليمرهاي حل شده در حلال مايع هستند. از نظر تركيب شيميايي، ژل، موس‌ و فوم، پليمرهايي بر پايه ي آب هستند و اسپري بر پايه ي الكل است (در نتيجه بهتر است در استفاده از اسپري حتما مباحث شرعي را رعايت كنيد) و كرم‌ها بر پايه ي روغن.

 

وظيفه پليمرهاي موجود در اين تركيبات، اين است كه رشته‌هاي مو را به هم وصل كند، ضمن اين كه پوشش پليمري محيط بر تارهاي به هم چسبيده ي مو، باعث افزايش حجم كلي آن‌ها مي‌شود.

 

 

ژل؛ چرب ‌و چيلي سيخ‌سيخ‌كن

 

در حال حاضر، ژل‌هاي مو به دو دسته ي كلي تقسيم‌بندي مي‌شوند.ژل‌هاي روغني يا ميكرو ژل‌ها كه به صورت امولسيون‌هاي شفاف روغن در آب هستند. (قطرات روغن آن‌قدر كوچك‌اند كه امولسيون شفاف به نظر مي‌رسد.) اين نوع ژل‌ها بيشترجهت درخشندگي و گره‌گشايي از مو موقع برس يا شانه كردن استفاده مي‌شوند.

 

ژل بايد پوششي سبك، قابل انعطاف و شفاف روي مو بر جا بگذارد و درخشندگي خاصي به آن بدهد. ضمن آن كه گره‌ها و الكتريسيته ي ساكن مو را تا حدي كم مي‌كند.

 

هر چه مقدار ماده مصرف شده كمتر باشد، موها شل‌تر خواهند ايستاد. ولي مصرف بيش از حد ژل، موجب كدر شدن موها مي‌شود، طوري‌ كه اين مواد مانند دانه‌هاي برف يا شوره ي سر روي موها جمع مي‌شوند.

 

ژل‌ها نسبت به موس‌ها قوام سفت‌تر و كم‌انعطاف‌تري به موها مي‌دهند و براي آرايش‌ها و مدل‌هايي كه نياز به قوام و انعطاف‌ناپذيري مو دارند، به كار مي‌روند.

 

بيشتر توليدكنندگان براي موهاي معمولي و موهايي كه به سختي حالت مي‌گيرند، فرمول‌هاي جداگانه دارند.

 

 

موس؛ نرم ونازك مثل كف

 

موس يا فوم، يكي از محصولات شكل‌دهنده مو است كه به شكل كف‌ِ كرم‌مانند، از بطري خارج مي‌شود.

 

مواد تشكيل‌دهنده‌ ي آن شبيه ژل مو است، با اين تفاوت كه در قوطي‌هاي تحت فشار است و در تركيب آن، علاوه بر مواد فعال، مقدار كمي ماده ي پيشران وجود دارد كه وظيفه خارج كردن ماده و توليد كف را دارد. اين كف با شانه روي مو پخش مي‌شود.

 

موس لايه ي نازک تري نسبت به ژل روي مو به‌ جا مي‌گذارد. در عوض، قدرت نگهداري كمتر و توانايي كمتري در شكل دادن مو دارد و آدم در موقع استفاده از موس، نسبت به ژل احساس بهتري دارد. موس‌ها در واقع براي قوام ‌و ضخامت دادن به مو در نظر گرفته شده‌اند و بيشتر به همراه سشوار استفاده مي‌شوند.

 

 

تافت؛ فيس‌فيس پُر فروش

 

‌افشانه‌ها يا اسپري‌هاي مو، محلول‌هايي هستند كه وقتي به مو زده مي‌شوند، ‌پوشش نازكي با استحكام كافي ايجاد مي‌كنند كه بعد از تبخير حلال، مو را در جاي خود‌ ‌نگه مي‌دارد.

 

اسپري‌هاي مو دو دسته‌اند:

 

- اسپري مدل‌دهنده كه براي مدل دادن به موها به كار مي‌رود.

 

- اسپري تثبيت‌كننده كه براي تثبيت مدل مو، استفاده مي‌شود.

 

هر چه قطرات اسپري با اندازه ي درشت‌تري پراكنده شوند، موها با قدرت بيشتري به هم متصل مي‌شوند، ولي در عوض ديرتر خشك مي‌شوند و مو حالت چسبناك به خود مي‌گيرد.

 

هر چه اندازه قطره‌هاي اسپري كوچك‌تر باشد، قدرت اتصال موها كمتر شده، زودتر خشك مي‌شود و با برطرف شدن حالت چسبناك، احساس بهتري هنگام دست كشيدن به موها، بر جاي مي‌ماند.

 

ياسمن شريعتي

 

منبع تبيان

 

چگونه موهايي سالم و جذاب داشته باشيم

موي سالم

 

چنانچه مو بميرد، ما مجبور خواهيم شد که زمان، پول و انرژي زيادي صرف آن کنيم. مو از چند نظر قابل اهميت است. جدا از اين که رنگ و مدل مو تاثير زيادي در چهره دارد و از ديدن آن لذت مي بريم، وجود مو به دليل بيولوژيکي نيز قابل توجه است، زيرا مو سر را گرم نگه مي دارد و بدين ترتيب دماي بدن را تنظيم مي کند.

 

مو بيروني ترين لايه پوست بوده و مانند ناخن يک پوشش روپوستي است که عمدتا از پروتئين تشکيل شده است.

 

يک سلول مو در حدود سه تا چهار سال زنده است، تا زماني که به نهايت رشد خود مي رسد و مي ميرد. اکثر مواقع به جاي تار موي مرده، تار ديگري جايگزين مي شود.

 

روزانه از ميان 80 تا 120 هزار تار مو در سر هر فرد، 50 تا 200 تار مو مي ريزد. بنابراين وجود دسته اي موي ريخته شده بعد از هر حمام، امري طبيعي است. اما هنگامي که ريزش مو از اين مقدار طبيعي بيشتر شود بايد به پزشک مراجعه کنيد چرا که ممکن است دچار بيماري هاي پوست سر و در موارد بسيار نادر دچار کمبود مواد غذايي باشيد.

براي داشتن موهاي براق اين گونه عمل کنيد:

 

براي داشتن موهايي براق از آواکادو استفاده کنيد. اين گياه حاوي مقدار زيادي از انواع ويتامين، مواد معدني و اسيدهاي چرب مورد نياز مو است. براي اين کار هسته يک عدد گياه آواکادو را گرفته، آن را با يک عدد تخم مرغ له کنيد و هنگامي که مو خيس و مرطوب است به آن آغشته کنيد. حدود 20 دقيقه صبر کرده، سپس موها را چندين بار بشوييد. توصيه مي شود اين کار را هفته اي يک بار براي موهاي آسيب ديده و ماهي يک بار براي موهاي سالم تکرار کنيد.

 

چنانچه چند قطره از رايحه مورد علاقه تان را با ژل موي خود قبل از مصرف مخلوط کنيد، موهايتان در عين زيبايي بسيار خوشبو نيز خواهد شد.

 

شما مي توانيد شامپوي معمولي خود را تنها با اضافه کردن چند قطره روغن مورد نياز مو، به يک شامپوي گياهي تبديل کنيد:

 

- قوطي شامپو را تا نصف پُر از آب کرده و 240 سي سي از شامپو را در آن رقيق کنيد. سپس حدود 20 قطره روغن استوخودوس به آن اضافه نماييد.

 

براي متعادل نگه داشتن PH پوست سر و هم چنين داشتن هايلايت طبيعي رنگ قرمز مي توانيد از سرکه سيب ، به علاوه دو برابر مقدار آن آب داغ استفاده کنيد. البته ممکن است تا حدي بوي نامطبوع داشته باشد، اما بسيار موثر است: اين محلول را بر روي پوست سر و موهاي خود ماساژ دهيد. مدتي صبر کنيد تا مو کمي خشک شود. سپس طبق معمول، موهاي خود را بشوييد.

خطاب به آقايان

کوتاه کردن مو

 

چنان چه در آستانه طاسي قرار داريد، موهاي خود را کوتاه کنيد. يکي از اشتباهاتي که چنين افرادي مرتکب مي شوند، شانه زدن بيش از حد مو است. در صورتي که اگر مو کوتاه شود، شيک تر و جذاب تر به نظر مي رسد و در اين صورت خود فرد نيز قادر است به راحتي مو را به مدل دلخواهش درآورد.

 

موها را با روغن هاي گياهي نظير زيتون و روغن بادام شيرين، که همگي اکسيرهاي عالي براي مو هستند و در عين حال قابل دستيابي نيز مي باشند، چرب کنيد. چنان چه موهاي سنگين داريد، از روغن نارگيل استفاده نماييد. بهتر است ابتدا موها را کمي مرطوب کنيد. سپس آن ها را با مقداري از اين روغن هاي گياهي آغشته نماييد.

 

به مدت 30 دقيقه کلاه پلاستيکي روي سرتان بگذاريد و روي آن را با حوله گرم بپوشانيد و سپس موها را با شامپو بشوييد. بدين وسيله مي توانيد آسيب ديدگي را کاهش دهيد.

يک مِش زيباي خانگي

 

1- عسل و زاج سفيد(ترکيب آلومينيومي موجود در داروخانه) را با هم ترکيب کرده تا خمير غليظي به دست آيد.

 

2- سپس با نوک انگشت آن را به موها بماليد و به مدت 45 دقيقه در آفتاب بنشينيد در نهايت موهايتان را با شامپو بشوييد. در اين صورت شما هايلايت سه رنگه اي روشن تر از رنگ طبيعي موي خود خواهيد داشت.

 

بعد از حمام بهتر است مدتي صبر کنيد. سپس موهايتان را به مدل دلخواه درست کنيد، چرا که در اين فاصله مو تقريبا خشک مي شود. توجه داشته باشيد موي خيس بسيار آسيب پذيرتر است.

 

فاصله زماني مناسب براي تجديد رنگ مو، براي موهاي يک رنگ، حداقل 4 هفته و براي موهاي هايلايت و لولايت 8 هفته است.

براي داشتن موهاي نرم و صاف، در مدت کوتاه، چنين عمل کنيد:

 

* چند قطره روغن زيتون را در کف دست خود ريخته و به نوک موهايتان بکشيد. اين روش براي موهاي سخت و شکننده نيز بسيار مناسب است. همچنين مي توان براي اين کار از چند قطره لوسيون دست نيز استفاده کرد. خواهيد ديد به چه راحتي قادريد موها را به مدل دلخواه در آوريد.

 

* با استفاده از سايه چشم طلايي رنگ مي توانيد ظرف مدت کوتاهي موها را هايلات کنيد. کافي است از يک ابر يا اسفنج آرايشي براي اين کار استفاده کنيد.

 

* شب ها به خصوص وقتي هوا سرد است، در اتاقتان از دستگاه بُخور استفاده نماييد. با اين کار از خشک شدن موهايتان جلوگيري کرده ايد، زيرا گرم کننده ها باعث خشک شدن هوا و در نتيجه خشکي مو مي شوند.

 

* براي داشتن موهايي سالم و با نشاط، هر چند وقت يک بار فقط ريشه ها را با شامپو شسته و به نوک مو نرم کننده بزنيد و سپس بشوييد.

 

* بعضي از مردم به اشتباه فکر مي کنند که بايد مو را با سشوار خشک کنند. اين کار درست نيست. فقط کافي است رطوبت مو را تا حدود 90 درصد بگيريد. بعد دست نگه داريد. بدين ترتيب جلوي آسيب ديدگي آن را گرفته، باعث مي شويد مو پف کند و مدل مو خود را نشان دهد. البته اگر موي سالم داشته باشيد که خوب اصلاح شده باشد.

 

* اگر عادت داريد موي خود را دم اسبي ببنديد، بهتر است چندين ساعت در روز آن را باز بگذاريد تا مو استراحت کند. هم چنين بهتر است موهايتان را به هنگام بستن خيلي به عقب نکشيد و هيچ گاه با موي بسته نخوابيد.

 

* براي داشتن يک مدل موي زيبا از آرايشگر خود بخواهيد به جاي آن که زير آن را صاف و يک دست بزند، آن را پله پله کوتاه کند. در اين صورت مو پُرپشت تر به نظر مي رسد.

 

مترجم: پویا پویامنش

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • مطالب
  آمار سایت
 • کل مطالب : 60
 • کل نظرات : 17
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 336
 • آی پی امروز : 1
 • آی پی دیروز : 2
 • بازدید امروز : 25
 • باردید دیروز : 3
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 30
 • بازدید ماه : 45
 • بازدید سال : 495
 • بازدید کلی : 96,014