close
تبلیغات در اینترنت
ريزش مو، موخوره و درمان آن
loading...

آموزشگاه آرایش مردانه پویامنش

علل ريزش موريزش مو داراي علت هاي فراواني است که از آن جمله مي توان به موارد ارثي ، هورمونى ، تغذيه اى ،اعصاب و روان ، مصرف دارو ، بيماري هاى داخلى و پوستي ، اعمال جراحي و بارداري اشاره کرد.- طاسي نوع مردانه : اين نوع ريزش مو که در مردان و بيشتر در سنين 20 تا 50 سالگي اتفاق مي افتد شايعترين فرم ريزش مو است و زمينه ژنتيکي دارد. اين نوع ريزش مو در 46% مردان گزارش مي شود. طاسي در مناطق پيشاني و گيجگاهي بيشتر است. علت آن حساسيت بيش از حد پياز مو به هورمون هاي مردانه است.اين نوع طاسي درمان قطعي ندارد…

فروشگاه اينترنتي پويامنش
استاد پویامنش بازدید : 136 پنجشنبه 11 آبان 1391 زمان : 18:39 نظرات ()

علل ريزش مو

ريزش مو داراي علت هاي فراواني است که از آن جمله مي توان به موارد ارثي ، هورمونى ، تغذيه اى ،اعصاب و روان ، مصرف دارو ، بيماري هاى داخلى و پوستي ، اعمال جراحي و بارداري اشاره کرد.
- طاسي نوع مردانه : اين نوع ريزش مو که در مردان و بيشتر در سنين 20 تا 50 سالگي اتفاق مي افتد شايعترين فرم ريزش مو است و زمينه ژنتيکي دارد. اين نوع ريزش مو در 46% مردان گزارش مي شود. طاسي در مناطق پيشاني و گيجگاهي بيشتر است. علت آن حساسيت بيش از حد پياز مو به هورمون هاي مردانه است.
اين نوع طاسي درمان قطعي ندارد و تنها درمان پذيرفته شده در آن داروي ماينوکسيديل(
MINOXIDIL) است که تحت شرايط خاصي مؤثر است:
1 – در مواردي که ريزش مو اخيراً ايجاد شده باشد و شديد نباشد.
2 – تنها در مناطقي که کاملاً طاس نشده باشد مؤثر است.
3 – کمتر از 10 سال از شروع ريزش گذشته باشد.
4 – ناحيه مبتلا کمتر از 10 سانتي متر قطر داشته باشد.
5 – با قطع دارو تمام موهاي جديد ايجاد شده خواهند ريخت بنابراين در تمام مدت بايد مصرف شود.

طاسي نوع زنانه

در زنان با سن بالاي 40 رخ مي دهد و شکل ريزش مو ، با مردان متفاوت است و به جاي ناحيه ي پيشاني ، از فرق سر شروع مي شود. علت ايجاد آن بيماري هايي است که هورمون هاي مردانه را در خود افزايش مي دهند. درمان اين حالت ، درمان بيماري زمينه اي است و با کاهش اين هورمون ها ريزش مو مرتفع مي شود.

سوء تغذيه

چه به صورت عدم دسترسي به مواد غذايي و چه به صورت رژيم غذايي جهت کاهش وزن و غيره يکي از علت هاي ريزش مو است؛ کمبود تغذيه اي پروتئين ، اسيدهاي چرب ضروري ( که بدن قادر به توليد آنها نيست و بايد از طريق غذا به بدن برسد ( و کمبود ويتامين ها و املاح از علل مهم ريزش مو است که قابل پيشگيري و درمان مي باشد.

شــايع ترين علت ريزش مو در خانم ها از سنين نوجواني تا سنين ميانسالي، کمبود آهن بدن است که با مصرف غذاهاي حاوي آهن و يا قرص آهن اين مشکل برطرف مي گردد.
-وجود استرس ( فشار روحي ) ، ناراحتي و افسردگي مي تواند از علل ريزش مو در افراد باشد.
با کنترل اين هيجانات ( که البته اگر به وسيله خود شخص صورت گيرد نتيجه مطلوب تري دارد؛ در مدت زمان کوتاهي اين ريزش مو برطرف مي گردد .

از علل ديگر ريزش مو مي توان مصرف داروها

را نام برد. همه داروها باعث ريزش مو نمي شوند و يک داروي خاص نيز در تمام افراد باعث ريزش مو نمي شود ( بعضي افراد به داروهاي خاصي حساسيت بيشتري نشان مي دهند که مربوط به سيستم داخلي بدن در غير فعال کردن و هضم دارو مي شود). داروهاي مورد استفاده در شيمي درماني از مواردي هستند که در اغلب افراد باعث ريزش مو مي شوند.


مصرف برخي داروهاي ضد افسردگي و ضد تيروئيد.همه داروها باعث ريزش مو نمي شوند و يک داروي خاص نيز در تمام افراد باعث ريزش مو نمي شود داروهاي مورد استفاده در شيمي درماني از مواردي هستند که در اغلب افراد باعث ريزش مو مي شوند.

مصرف برخي داروهاي قلبي – عروقي و قطع قرص هاي پيشگيري از حاملگي پس از مصرف طولاني نيز از موارد شايع ريزش موي دارويي هستند.

بعضي از بيماري هايي داخلي و پوست

مي توانند ريزش مو ايجاد کنند؛ مثلاً وجود تب بالا باعث ريزش مو در افراد در چند ماه آينده مي شود.
افرادي که بيماري موضعي پوستي در قسمت سر و يا درگيري پوستي وسيع دارند ممکن است ريزش مو داشته باشند؛ از جمله اين بيماري ها مي توان درگيري گسترده داء صدف ، لوپوس ، بيماري هاي تاولي و ... را نام برد.

اعمال جراحي و بارداري

نيز مي توانند باعث ريزش مو شوند. فاصله مدت اين بيماري ها و شروع ريزش مو معمولاً 6 – 2 ماه مي باشد؛ مثلاً در خانم ها حدود 3 ماه بعد از زايمان، ريزش مو شروع مي شود که علت هاي زيادي براي آن وجود دارد از جمله : کم خوني ، وجود استرس زايمان ، بالا بودن هورمون ها در طول بارداري و غيره . علت هاي ديگري نيز وجود دارد که در افراد محدودي ريزش مو ايجاد مي کنند و ذکر آنها در حوصله اين مبحث نيست.

موخوره

«موخوره» با اصطلاحي که در عام آن را به عنوان بيماري مي دانند منافات دارد. در واقع اين يک آسيب مو توسط خود فرد مي باشد. از جمله اين آسيب ها مي توان از زدن برس به طور خشن به موها يا استفاده از رنگ هاي مو به طور مکرر و آسيب به مو با سشوار ذکر کرد؛ و در واقع هيچ نوع عامل قارچي يا ميکروبي در ايجاد آن نقش ندارد.
براي از بين بردن موخوره بايد روش شانه زدن را اصلاح نمود. به اين صورت که بايد براي شانه کردن از شانه و يا برس غير فلزي و به طور خيلي ملايم استفاده کرد چون در حقيقت موخوره يک آسيب فيزيکي به مو است. همچنين قيچي کردن انتهاي موها از چند سانتي متر بالاتر و مصرف شامپوهاي نرم کننده و حالت دهنده و همچنين استفاده از ژل هاي ملايم به مقدار کم و يا روغن نارگيل مخصوصاً قبل از سشوار کشيدن مي تواند از ايجاد موخوره جلوگيري کند و نيز در درمان آن مؤثر باشند.

ريزش موي سر در آقايان

مرداني كه دچار ريزش موي سر نمي شوند، احتمالاً هورمون تستوسترون كمي دارند. هورمون مردانه تستوسترون داراي يك مشتقي بنام دي هيدروتستوسترون مي باشد كه باعث طاسي سر مي شود.
با افزايش سن، موي قسمت هاي جلو و وسط سر، نازك تر، روشن تر و كوتاه تر مي شوند تا جائيكه به سختي مي توان آنها را ديد.
محلول 2 درصد مونوكسيديل بنام (راگين)، جريان خون را به سمت موها افزايش داده و ريزش آنها را آهسته مي كند، اگر چه باعث رويش موي جديد نمي شود.
داروي ديگر اسپيرونولاكتون است كه جلوي عمل هورمون هاي مردانه را كه باعث ريزش مو مي شوند، مي گيرد ولي اگر اين دارو بصورت خوراكي مصرف شود باعث  عدم توانايي توليد مثل مي شود. اما اگر بصورت محلول2 درصد در الكل برروي پوست سرماليده شود، ريزش مو را كم مي كند.
وقتيكه محلول راگين به همراه محلول اسپيرونولاكتون به پوست سر ماليده شود، بوي نا مطبوعي ايجاد مي كند، در نتيجه نبايستي با هم مصرف شوند. براي جلوگيري از ايجاد اين بوي بد، مي توانيد محلول راگين را صبح ومحلول2 درصد اسپيرونولاكتون ( محلول در الكل اتيليك به همراه پروپيلن گليسول) را شب هنگام به پوست سرتان بماليد.
ولي اداره غذا و دارو مصرف محلول اسپيرونولاكتون را براي درمان ريزش مو يا حفظ سلامت موها مجاز نمي داند، در نتيجه در حال حاضر فقط ازمحلول مونوكسيديل ( راگين) براي درمان ريزش مو استفاده مي شود.
مردان و زنان دو هورمون مردانه در بدن خود دارند: تستوسترون و دي هيدروتستوسترون.
تستوسترون براي توانايي جنسي لازم است و باعث ريزش مو نمي

شود. ولي در داخل سلول هاي بدن، تستوسترون به دي هيدروتستوسترون تبديل مي شود كه باعث ريزش مو مي شود.
داروي پروسكار (
Proscar) كه براي درمان بزرگي پروستات تجويز مي شود، مانع تشكيل دي هيدروتستوسترون مي شود ولي تا حالا ثابت نشده است كه اين دارو از ريزش مو در افراد جلوگيري مي كند، به همين دليل پزشكان در استفاده از آن ترديد دارند

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • مطالب
  آمار سایت
 • کل مطالب : 60
 • کل نظرات : 17
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 336
 • آی پی امروز : 1
 • آی پی دیروز : 2
 • بازدید امروز : 9
 • باردید دیروز : 3
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 14
 • بازدید ماه : 29
 • بازدید سال : 479
 • بازدید کلی : 95,998